AR PASITEISINA STUBURO IŠVARŽOS CHIRURGINIS GYDYMAS?

2015-11-18 13:39 autorius Kategorija Sveikata Temos: , , ,
KADA  IR   KOKS OPERACINIS   GYDYMAS   GALI   BŪTI   SKIRIAMAS

 

Pacientams, turintiems tarpslankstelinio disko išvaržą, dažnai siūlomas operacinis gydymas. Skiriami didesni (ertminiai) ir mažesni (endoskopiniai) operaciniai įsikišimai. Operacinis gydymas ir jo būdo pasirinkimas turi būti tikslingas, nes bet koks įsikišimas traumuoja organizmą ir kyla pooperacinių komplikacijų grėsmė. Kai išvaržos simptomai pacientui atsiranda pakartotinai, gydymas būna sunkesnis, dažnai reikia antros operacijos, skausmas tampa chroniškas.

 

Operacijos tikslas – pašalinti išsikišusią disko išvaržą, išlaisvinti užspaustas nugaros stuburo smegenis ir jų nervus, sudaryti sąlygas dviems šalia esantiems stuburo slanksteliams suaugti.

 

Skubi operacija būtina pakitus dubens organams, atsiradus stipriems skausmams tarpukojyje, nelaikant šlapimo, ekskrementų arba kilus progresuojančiam galūnių silpnumui ir nejautrumui.
Operacinis gydymo būdas naudojamas, jei diskas plyšta ir išsiveržia drebutinis branduolys, arba kai išvarža sukelia nugaros smegenų nervo šaknelių uždegimą. Iš dalies pagrįstas operacinio gydymo būdo naudojimas, kai įprastas gydymas neefektyvus, paūmėjus skausmams.

 

Nekelia optimizmo, gydant stuburo tarpslankstelinio disko išvaržą, „tausojamieji“ operaciniai įsikišimai – endoskopiniai. Kai šalinama endoskopu, neįmanoma gerai pasiekti ligos židinio, kad būtų kokybiškai pašalinti visi didelės išvaržos dariniai. Mažos išvaržos ir įsitempęs kietasis smegenų dangalas bei nugaros smegenų nervai pakankamai gerai gydomi ir be operacinio įsikišimo. Endoskopinę operaciją galima rekomenduoti atsiradus išvaržos sąaugoms.


Stuburo išvarža

 

OPERACINIO GYDYMO RIZIKOS.  ALTERNATYVAUS  GYDYMO  GALIMYBĖS

 

Prieš sutinkant darytis operaciją, būtina suprasti, kad tai gana rizikinga. Statistika liudija, jog 40–50 proc. atvejų atsiranda naujų disko išvaržų šalia esančiuose stuburo slanksteliuose. Tai rodo, kad operacija nukreipta tik padariniams, bet ne priežastims, dėl kurių atsiranda disko išvaržos, šalinti. Nesutikite operuotis nepasikonsultavę su keliais gydytojais, turinčiais didelės patirties gydant tarpslankstelinio disko išvaržas.
Jau daugiau nei 20 metų tenka gydyti stuburo išvaržas. Per metus į kliniką vien dėl šio susirgimo kreipiasi daugiau nei 200 pacientų. 87 proc.  iš jų  pavyksta pasiekti teigiamų rezultatų be chirurginio įsikišimo. Gydydamas tarpslankstelinio disko išvaržas remiuosi ne tik neurologijos, bet ir osteopatijos, kineziologijos metodikomis ir technikomis. O vienas iš svarbiausių diagnostikos metodų, padedančių pasiekti teigiamų rezultatų – tai raumenų testavimas.
Testuojant raumenis galima nustatyti negalavimo priežastis bei padarinius. Tai suteikia galimybę gydyti ne tik tą vietą, kur liga progresuoja, bet ir pašalinti priežastį, dėl kurios taip nutiko. Tokia diagnostika tiksliai nustato manualinio poveikio vietą, būdą bei kryptį, taip pat individualiai nustato akupunktūrinius taškus ir kitus galimus poveikio būdus.
Manualinio raumenų testavimo metodas paremtas tuo, kad kiekvienas kūno raumuo turi apspręstus ir specifinius ryšius su tam tikru stuburo slanksteliu, nervu, vidaus organu, akupunktūriniu meridianu. Jei vidaus organas ar slankstelis veikia normaliai, tai su jais susijęs raumuo stiprus. Jei organo funkcija pažeista, raumuo darosi silpnas. Tada stiprus raumuo nusilpsta, sudirgus probleminei kūno vietai.

Žmogaus organizmas turi didžiulius gebėjimo susireguliuoti ir atsistatyti išteklius. Būtina teisingai ir tiksliai stimuliuoti šiuos procesus, veikti jų vystymąsi. Žinoma, neoperacinis tarpslankstelinio disko išvaržos gydymas reikalauja daug laiko bei kantrybės, nes skausmas, sergant šia liga, dažnai yra labai stiprus ir kankinantis. Nuolatinis skausmas ir ribotas judrumas neigiamai veikia psichologinę paciento, jo šeimos narių būklę.


KLINIKINIS PAVYZDYS

 

Pateiksiu vieną būdingą pavyzdį iš savo praktikos. Pacientui 35-eri. Sėdėjimas, vaikščiojimas ir net gulėjimas ant nugaros stiprino nuolatinį, varginantį, graužiantį juosmens ir dešinės kojos skausmą.
 BŪKLĖ IKI GYDYMO
Daktare, prieš mėnesį buvau visiškai sveikas, kupinas jėgų ir energijos, kūriau ateities planus, o dabar esu panašus į griuveną“, – tarė jis man balsu, kuriame buvo juntama didžiulė psichologinė įtampa.

Pacientas susirgo sunkiai prieš mėnesį: siekė nukritusio rašiklio ir pajuto stiprų nugaros skausmą. Po truputį atsirado dešinės kojos skausmas, tirpo ir degino kojos paviršių. Eidamas jis pastebimai šlubčiojo, juto kojos silpnumą. Stuburas priminė raidę „S“. Kompiuterinės tomografijos tyrimas rodė dviejų tarpslankstelinių juosmens diskų išsikišimą (0,7 cm ir 0,9 cm) į nugaros smegenis bei nugaros smegenų nervus. Išsiveržę diskai spaudė nugaros smegenų nervus, trikdė jų funkcijas, todėl kildavo staigūs skausmai, kojos silpnumas ir nejautrumas.

 

Prieš apsilankant pas mane pacientui buvo nustatyta neurochirurgo diagnozė – dviejų tarpslankstelinių juosmens diskų išvarža, dviejų dešinės pusės nugaros smegenų nervų sudirgimas bei funkcijų sutrikimas. Jam buvo pasiūlyta stuburo išvaržų ir užspaustų nugaros smegenų nervų operacija.


NEUROLOGINĖS APŽIŪROS IR RAUMENŲ TESTAVIMO REZULTATAI

Man atlikus neurologinę apžiūrą, pasitelkus kompiuterinės tomografijos rezultatus ir atlikus manualinį raumenų testavimą, nustatyta neurochirurgo diagnozė pasitvirtino. Be silpnų dešinės kojos raumenų, buvo aptiktas pilvo raumenų silpnumas. Todėl pilvas atsikišo, o juosmeninė stuburo dalis kartu su pilvu išsilenkė į priekį. Taip buvo papildomai apkrautas stuburas ir tarpslanksteliniai diskai.

Geras pilvo raumenų tonusas stuburui yra kaip ramstis, kūnui lenkiantis į priekį. Jei raumenys silpni, tai kiekvieną kartą lenkiantis, stuburas be reikalo išsiriečia ir apkraunami tarpslanksteliniai juosmens diskai. Būtent toks mechanizmas suveikė šiam pacientui, kai jis pasilenkė rašiklio, tai yra silpnas diskas neišlaikė ir susidarė prasiveržimas – išvarža.

 Vėliau naudodamas manualinio raumenų testavimo metodiką nustačiau, kad pilvo raumenų silpnumo priežastis – dvylikapirštės žarnos spazmai ir plonoji žarna. Šiuos spazmus sukėlė ilgalaikis intelektualinis bei psichologinis emocinis persitempimas. Tolesnė diagnostika padėjo išsiaiškinti, kad disko išvarža nugaros smegenų nervą spaudžia nelabai stipriai. Vadinasi, yra galimybė padėti pacientui neoperaciniu būdu.


GYDYMAS

Bet koks tiesioginis fizinis poveikis stuburo juosmens sričiai buvo pavojingas, nes galėjo dar stipriau užspausti nervą, tad buvo pasirinktas kitoks gydymo būdas. Naudodamas aromaterapiją (taikant eterinius aliejus) ir akupunktūrą, sumažinau psichologinę emocinę įtampą, paskui švelniais rankų judesiais pašalinau plonosios žarnos spazmus. Tai akivaizdžiai sustiprino pilvo raumenis, sumažino stuburo išsilenkimą – sudarė patikimą raumenų „korsetą“.

Vėliau, pasitelkus specialias kaukolės, dubens, galūnių ir stuburo poveikio technikas, pavyko sumažinti nervų šaknelių spaudimą. Kartu su manualine terapija diskų išvaržų uždegimui mažinti teko pasitelkti ir farmakologinį bei homeopatinį gydymą. Pasitelkus akupunktūrą (poveikį biologiškai aktyviems taškams) buvo šalinama raumenų įtampa, gerėjo kraujotaka, buvo atkuriamos pažeisto nervo funkcijos. Galiausiai pasibaigus gydymui, trukusiam 7 seansus, krizė praėjo.

Jei kiekvienas pacientas kreiptų dėmesį į periodiškai pasikartojančius juosmens skausmus, nesitikėtų, kad skausmas išnyks savaime, ir kreiptųsi į mane vos aptikęs pirmuosius ligos požymius – tai ligą įveikti būtų galima gerokai greičiau, taip pat nekiltų komplikacijų. Šiam pacientui, galima sakyti, pasisekė – operacijos neprireikė. Bet juk išvaržos dažnai sukelia apatinių galūnių raumenų paralyžių, šlapimo ir ekskrementų nelaikymą, jau nekalbant apie stiprų varginantį skausmą. Todėl galiausiai noriu patarti: nelaukite, kol prasidės krizė. Ne be reikalo senovės kinų išmintis teigia: „Gydyti ligą tada, kai ji jau yra, tas pats, kaip kasti šulinį, kai norisi gerti, arba kalti ginklą, kai prasideda karas!
Gyd. neurologas, manualinės terapijos specialistas Eduardas Lakštauskas
Eduardas Lakštauskas
Gydytojas neurologas, sertifikuotas manualinės terapijos ir osteopatijos specialistas, akupunktūros specialistas.

Atsiprašome, komentarai išjungti šitame puslapiyje