Krūtinės ląstos skausmas – torokalgija

rugsėjo 04, 2015 autorius Kategorija Judamojo aparato pažeidimai ir ligos

Krūtinės ląstos sritis nuo kitų mūsų kūno sričių skiriasi tuo, kad  yra kur kas mažiau judri. Mat ji turi karkasą iš šonkaulių, kurie tvirtinasi prie stuburo. Visa ši konstrukcija turi užtikrinti stabilumą ir saugoti gyvybiškai svarbiausius mūsų organus – širdį bei plaučius.

 

Dažniausia skausmo krūtinėje priežastis – diafragmos problemos

Krūtinės sritis glaudžiai susijusi su diafragma. Kai diafragma nusileidžia, plaučiuose susidariusi neigiamo slėgio zona ima į save traukti orą iš didesnio slėgio zonos, todėl įvyksta įkvėpimas. Taip pat kvėpavimo metu aukštyn ar žemyn juda širdis. Be to, širdies veikla labai priklauso nuo to, kaip vyksta kraujo apytaka. Mat šis raumuo nuolat dirba, tad menkiausias jo maitinimo sutrikimas gali baigtis infarktu. Kraujo apytaka taip pat priklauso nuo diafragmos, o pastaroji savo ruožtu labai priklauso nuo organų, kurie yra po ja. Pavyzdžiui, jei skrandis išsiplėtęs, jis trukdo nusileisti diafragmai, todėl sutrinka ir širdies bei plaučių judėjimas kvėpavimo metu, o tai gali sukelti pokyčius šiuose organuose. Būtent todėl pacientų, kurie kreipiasi į mus dėl skausmų krūtinės srityje, pirmiausiai prašome išsitirti širdį ir plaučius, kad atmestume šių gyvybiškai svarbių organų negalavimus.

Visgi dažniausiai paaiškėja, kad skausmas nėra tiesiogiai susijęs su šiais organais. Jį gali sukelti keletas priežasčių: šonkaulių pasislinkimas, raumenų tarp šonkaulių sutrumpėjimas, iškrypę stuburo slanksteliai krūtinės srityje. Visų šių pakitimų pirminė priežastis – problemos su diafragma, kuri yra vienas neatspariausių stresui raumenų.  Mat šis raumuo atsakingas už kvėpavimą, o kvėpavimas tiesiogiai susijęs su mūsų emocinėmis nuotaikomis. Kai žmogus kontroliuoja savo emocijas, jis kvėpuoja tolygiai, periodiškai sulaikydamas kvėpavimą. Kai jis susijaudinęs, kvėpavimas padažnėja, tampa pernelyg aktyvus. Kai žmogus išsigandęs, jaučia baimę, jis kartais „pamiršta“ kvėpuoti. Prisiminkite: kai mus išgąsdina netikėtas garsas ar judesys – mes krūptelime ir trumpam liaunamės kvėpavę. Visa tai vyksta kasdienybėje – tik mes nepastebime. Atsidūrėme kamštyje, vėluojame, kažkas nesiseka, pykstame – visos šios emocijos tampa kūno įtampomis, nuo kurių diafragmoje atsiranda spazmai. Jei šie spazmai pavirsta į lėtinius, mes nebesugebame taisyklingai kvėpuoti, į šį procesą įsijungia tam nepritaikyti raumenys, dėl to keičiasi šonkaulių padėtis ir krypsta stuburas.

 

Įpratus kvėpuoti pečiais, gali pasikeisti širdies padėtis kūne

Taip pat skausmą krūtinėje gali sukelti ir stuburo problemos kaklo srityje. Jei žmogus darbe  netaisyklingai sėdi prie kompiuterio, pavyzdžiui, pernelyg palenkęs galvą, susukęs nugarą, kaklo raumenys įsitempia ir pradeda spausti viršutinius šonkaulius bei mentes. Galiausiai šioje srityje įsitempia visi raumenys ir trukdo mums giliai įkvėpti. Todėl pradedame kvėpuoti pečiais. Galima pastebėti – kai žmonės nuo fizinio krūvio, pavyzdžiui, užbėgo laiptais, uždūsta, jie kvėpuodami ima kilnoti pečius. Tačiau pečių raumenys neprisitaikę prie ilgalaikio kvėpavimo. Jie yra tik papildomi raumenys, kurie kvėpavimo metu gali įsijungti trumpam. Priešingu atveju nuo perkrovos jie įsitempia, išyra raumenų tonuso pusiausvyra ir krypsta stuburas. Be to, per kaklą eina ir diafragmos nervas. Kai jis spaudžiamas, įtampa automatiškai perduodama diafragmai. Susidaro uždaras ratas, kuriame krūtinės ląsta tampa įkaite.

Taigi gydant torokalgiją, labai svarbūs organai, esantys tiek žemiau diafragmos, tiek virš jos.  Pavyzdžiui, širdį supa tam tikras maišelis – perikardas, kuris dėl minėtų pokyčių keičia savo padėtį. Tuo tarpu nuo jo padėties labai priklauso pačios širdies darbas. Tačiau įmanoma atstatyti maišelio padėtį ir taip pagerinti širdies darbą. Tuo tarpu plaučiai prie šonkaulių tvirtinasi pleuros pagalba – susidaro tam tikros gijos, kurios, besitrindamos viena į kitą, kartais suauga. Jas reikia ištempti, kad plaučiai galėtų kuo laisviau judėti. Geras diafragmos ir plaučių judėjimas lemia gerą šonkaulių judėjimą, o nuo jų savo ruožtu priklauso stabili perikardo padėtis, normali kraujo apytaka širdyje bei geras tarpšonkaulinių sąnarių stovis.

Jus galėtų sudominti