Stuburo iškrypimas – skoliozė

rugsėjo 04, 2015 autorius Kategorija Judamojo aparato pažeidimai ir ligos

Skoliozė – tai stuburo išlinkimas į šoną. Tai rimta liga – pokyčiai stubure gali sukelti vidinių organų funkcijos sutrikimus. Nukenčia kvėpavimo ir nervų sistema, sutrinka širdies veikla, pablogėja skrandžio ir žarnyno veikla. Pirmieji skoliozės požymiai pasireiškia 6-8 vaiko gyvenimo metais. Ją pastebėti nėra sunku. Pavyzdžiui, paprašykite vaiko atsistoti tiesiai ir laisvai nuleisti rankas. Jei stuburas tiesus, iš abiejų pusių tarp rankų ir liemens šonų turi būti vienodas tarpas. Dar vienas būdas patikrinti stuburą – paprašykite vaiko pasilenkti į priekį ir patikrinkite, ar viena nugaros pusė šonkaulių srityje nėra aukščiau už kitą.

Skoliozė turi polinkį progresuoti, todėl svarbu kuo greičiau ją pradėti gydyti. Tiesa, kai kurie šaltiniais teigia, kad išgydyti jos neįmanoma, galima tik pristabdyti stuburo krypimą bei padėti išvengti stuburo skausmų. Mat dėl netaisyklingos stuburo padėties tarpslankstelinius diskus veikia didžiulės apkrovos, todėl jie dyla ir vystosi osteochondrozė.

 

Skoliozę vaikams dažniausiai sukelia persirgtos peršalimo ligos

Skoliozė gali būti skirtingų rūšių. Pavyzdžiui, struktūrinė skoliozė būna susijusi su slankstelių audinio pokyčiais. Ištiesinti tokio iškrypimo neįmanoma – mes galime tik padėti organizmui adaptuotis: kad neskaudėtų ir kosmetiškai, kai žmogus apsirengęs, labai nesimatytų. Taip pat yra įgimtos skoliozės, kurių priežastis neaiški, funkcinės skoliozės, susijusios su vidinių organų funkcijų sutrikimais, nervų užspaudimu, išvarža ir pan.

Dažniausiai į mus kreipiasi žmonės dėl vaikų skoliozių. Tėvai atveda savo vaikus, susirūpinę, kad jų bloga laikysena. Vaiko stuburo krypimą dažniausiai lemia raumenų sistemos išsireguliavimas, kuris savo ruožtu atsiranda  dėl to, kad kūne neteisingai paskirstomos jėgos. Dažniausia neteisingų jėgų paskirstymo priežastis – vidinių organų problemos, kitaip tariant, persirgtos vaikiškos ligos, ypač viršutinių kvėpavimo takų. Taigi, kaip bebūtų keista, populiariausia vaikų skoliozės priežastis – persirgtos vaikiškos infekcijos.

Neteisingai pasirinkta poza sėdint taip pat prisideda prie stuburo krypimo, bet tai ne pirminė, o antrinė priežastis. Vaikui patogu sėdėti persikreipus, tačiau – kodėl? Dažniausiai taip yra todėl, kad vienos raumenų grupės tonusas didesnis nei kitos. Jei surasime pirminę priežastį, kodėl taip atsitiko, tuomet galima koreguoti ir pačią sėdėjimo padėtį. Tuo tarpu vien tik pastabos vaikui, kad jis sėdėtų tiesiai, neturi jokios naudos. Jos veiks penkias minutes – kūnas ir vėl grįš į jam komfortišką padėtį. Kodėl netaisyklinga padėtis tapo komfortiška? Tarkime, vaikas sirgo dešinės plaučių pusės uždegimu. Nors liga jau parėjo, bet dėl patirto streso iki šiol organizme yra židinys, kuris nuolat skleidžia pavojaus impulsus. Kitaip tariant, organizmas iki šiol mano, kad tą vietą reikia saugoti, todėl sėdėdamas vaikas persikreipia. Mat kai jis išsitiesia, išsitempia ir sritis, kurioje yra streso židinys, ir organizmas išsigąsta – esą vėl uždegimas.

 

Pavojingi du periodai: pirmosios klasės ir paauglystė

Kita vaikų skoliozių priežastis susijusi su neurologiniu deficitu, kai audiniai ir kaulai labai greitai auga, o nervų sistema nespėja jų reguliuoti.

Pagaliau labai svarbios ir emocinės priežastys, ypač kalbant apie paauglius, kurie greitai auga, bręsta, tačiau jų psichika dar nestabili, todėl jie jaučiasi užspausti. Kai žmogus ima pasitikėti savimi, jam negali būti jokios skoliozės. Tačiau kol paauglys pasieks šį brandos periodą, subręs psichologiškai, jam reikia padėti palaikyti tiesų stuburą.

Taip pat pasitaiko atvejų, kai būna sutrikusi neurologinė pusiausvyra tarp dešinės ir kairės kūno pusės. Tokiais atvejais priežastis dažnai slypi ne pačio vaiko organizme, o jo tėvų santykiuose: mama su tėčiu neranda bendros kalbos, o vaikui krypsta stuburas.

Prieš gydydami skoliozę mes pirmiausiai apžiūrime visą judėjimo-atramos aparatą – ar nėra anatominių skirtumų, pavyzdžiui, ar viena koja ne ilgesnė už kitą, kaip funkcionuoja pėdų, kelių sąnariai, dubuo, taip pat koreguojame imuninę sistemą bei osteopatiškai koreguojame užsilikusius spazmus. Būna atvejų, kai skoliozės priežastis yra pakitimai dubens kauluose. Tiesa, vaikams ši priežastis labai retai būna pirminė. Dažniausiai pirminiai pakitimai randami krūtinės ir kaklo srityje, kurie susiję su viršutiniais kvėpavimo organais. Mat krūtinės sritis yra mažai paslanki, todėl bet koks spazmas išlieka labai ilgai. Būtent todėl labai svarbu visas infekcines ligas vaikams išgydyti iki galo.

Skoliozę gydyti visada labai sunku, todėl daug naudingiau užsiimti profilaktika, kad ji neišsivystytų. Kai tik vaikas atsisėda, o dažniausiai tai nutinka, kai jis pradeda eiti į mokyklą, reikalavimai statikos palaikymui išauga, kadangi per pirmuosius mokyklos metus ir išlenda visos sukauptos bėdos. Kitas pavojingas etapas skoliozės atsiradimui – paauglystė, nes tuomet prie augimo veiksnių bei sėdimo režimo prisideda ir emociniai stresai.

Jus galėtų sudominti