Nugaros ir stuburo skausmas. Mitai ir tikrovė

2015-11-11 22:10 autorius Kategorija Sveikata

Retas žmogus nors kartą savo gyvenime nejautė nugaros skausmo ar diskomforto. Dauguma prie to yra tiek pripratę, kad nugaros skausmas yra tapęs nuolatiniu jų gyvenimo palydovu ir faktu, su kuriuo reikia susitaikyti. Kitiems, išgyvenusiems ypatingai stiprius nugaros skausmus, vien jų prisiminimas sukelia didžiulį nerimą. Kai kuriems skausmas nugaroje baigėsi chirurgine operacija,o dar kitiems – invalidumu. Nugaros skausmai skiriasi savo vieta, intensyvumu bei charakteriu.


POŽIŪRIS Į NUGAROS SKAUSMĄ. KELETAS DAŽNIAUSIŲ MITŲ

Mitas Nr. 1 Nugaros skausmas susijęs su slankstelių, tarpslankstelinių diskų, raumenų ar raiščių būkle toje stuburo srityje, kur jis jaučiamas.

Viskas atrodytų logiška žmogui, kuris jaučia skausmą kaklo srityje: jo kaklo judesių amplitudė sumažėjo, jie pasidarė skausmingi. Jei spustelsim kaklo srities stuburo slankstelius, jie bus taip pat skausmingi. Padarėme rentgeno nuotrauką – matome sumažėjusį stuburo tarpslenkstelinių diskų aukštį kaklo srityje. Diagnozė aiški: Stuburo kaklo srities osteochondrozė. Kaklo skausmas. Reflektorinė raumenų ir nervų reakcija į stuburo audinių kaklo srityje pažeidimus. Tokios diagnozės, be abejo, pakaktų, kad daugiau į šią problemą nesigilinti. Tačiau, pažvelgus atidžiau, iškyla keletas klausimų. „Kodėl stuburo kaklo sritis tapo labiau apkrauta, nei kitos stuburo sritys? Kokie faktoriai įtakojo šias perkrovas? Kodėl kaklo slanksteliai yra labiau susidėvėję? Ieškodami atsakymų į šiuos klausimus atrasime daug įdomių dalykų. Pavyzdžiui, vieno paciento susidėvėjusių kaklo slankstelių priežastis – buvo spazmai diafragmoje (raumuo, dalyvaujantis mums kvėpuojant). Kito paciento kaklo slankstelių susidėvėjimas gali būti įtakotas pasislinkusio iš savo vietos skrandžio. Tačiau, tiek spazmų diafragmoje, tiek skrandžio pasislinkimo pagrindinė priežastis dažniausiai bus bendra – stresas, ilgalaikis psichoemocinis persitempimas.Jei iš vandentiekio krano nebėga vanduo, nebūtinai bus sugedęs kranas. Šio fakto suvokimas mus priartins ir prie gilesnio organizme vykstančių fiziologinių procesų suvokimo.

Mitas Nr. 2 Gydyti reikia tą stuburo vietą, kurią skauda.

Paprastai, esant skausmams nugaros srityje, yra skiriamas tam tikras vaistų bei procedūrų rinkinys. Vaistai – tai analgetikai, kartais derinami su trankviliantais, priešuždegiminiais medikamentais, o taip pat mažinantys raumenų tonusą, gerinantys kraujo apytaką preparatai bei B grupės vitaminai. Skiriamos procedūros (elektro-, ultra garso-, magneto-, lazerių terapijos), masažai ir kinezioterapija. Iš esmės, visos gydymo priemonės nukreiptos skausmo slopinimo bei įtampos nuo perkrautų raumenų nuėmimo linkme.
Skausmas ir raumenų įtampa, tačiau, gali turėti ir gynybinį charakterį.Pavyzdžiui, skausmas, lydintis tarpslankstelinio disko išvaržą, apsaugo tam tikrą nugaros smegenų nervą nuo pažeidimo, kurį gali sukelti išvaržos fragmentai. Neapdairiai pašalinus tokią raumens fiksaciją, galima iššaukti dar didesnę problemą – stuburo nervo pažeidimą. Be to, kaip jau buvo kalbėta anksčiau, pažeidimas vienoje kūno vietoje gali būti įtakotas visai kitos organizmo sistemos ar funkcijos sutrikimų. Taip, pavyzdžiui, nevienodo ilgio kojos pažeidžia dubens kaulų simetriją, o dėl to padidėja stuburo apkrova juosmens srityje. Taip pat nereikėtų užmiršti, kad vidaus organų susirgimai bei jų pozicijos pokyčiai, įvairios organizmo intoksikacijos, psichoemocinė įtampa taip pat stipriai įtakoja patologinių procesų atsiradimą bei progresavimą žmogaus atraminiame-judamajame aparate. Gydant, į visa tai privalo būti atsižvelgta.

Mitas Nr. 3 Skausmas – tai blogai ir su juo reikia kovoti bet kokiomis įmanomomis priemonėmis.

Skausmas – tai tik pojūtis, kurio signalas susiformuoja galvos smegenyse. Šio sigalo atsiradimą įtakoja cheminiai bei fiziniai faktoriai, veikiantys nervų skausmo receptorius. Atsiradęs šių receptorių jaudinimo signalas kylančiais nervų laidais perduodamas galvos smegenims. Skausmas – tai signalas apie kažkur organizme atsiradusį neįprastą procesą. Slopinti skausmą yra taip pat klaidinga, kaip atjungti signalizaciją, neišsiaiškinus priežasties, dėl kurios ji įsijungė. Būtina surasti skausmą keliančias priežastis ir jas pašalinti kartu su skausmu. Būtent skausmas dažniausiai įgalina mus rasti giliai organizme tūnančias prasidedančios pavojingos ligos priežastis dar ankstyvoje jos stadijoje. Mums reikėtų padėkoti skausmui už tai, kad jis priverčia rimtai susirūpinti savo sveikata. Be abejonės, skausmas nėra malonus dalykas, ir todėl mano darbas daugeliu atveju skirtas padėti žmogui išsivaduoti nuo nemalonių ir kankinančių pojūčių. Tačiau skausmą vertinu labai atidžiai, lyg kalbą, kuria kūnas bendrauja su mumis.

Mitas Nr. 4 Nugaros skausmas praeis savaime. Nebūtina kreipti į jį per daug dėmesio (paskaudės, paskaudės ir nustos), nieko baisaus neatsitiks.

Tai, kad mūsų organizmas protingas ir pasižymi didžiulėmis savireguliacijos ir savigydos savybėmis, niekas neabejoja. Tačiau šios galimybės nėra beribės, ypač jei į organizmo skundus metų metais nekreipsime dėmesio. Vieną kartą savireguliacijos reakcijos nutrūksta ir atsiranda rimta liga. Štai vienas pavyzdys iš mano praktikos.

KLINIKINIS PAVYZDYS. PASIŪLYTAS OPERACINIS GYDYMAS

Pacientas K., 35 metų amžiaus, pas mane į priėmimą vos atėjo. Man pasiūlius atsisėsti jis atsisakė. Pastovų juosmens ir dešinės kojos skausmas jį kankino tiek sėdint, tiek vaikštant, tiek ir gulint. „Daktare, dar prieš mėnesį aš buvau sveikas ir energingas, planavau ateitį. O dabar panašus į griuveną. Skausmas ir nepilnavertiškas gyvenimas mane išvargino..“ Jo balse jaučiau didelę psichologinę įtampą.
Pacientas papasakojo, kad tai nėra pirmasis skausmo priepuolis. Anksčiau suskausdavo juosmenį, tačiau skausmas praeidavo – savaime ar pavartojus nuskausminančių vaistų. Šį kartą, kaip jis pats sakė, „skausmas užpuolė rimtai“.
Liga jį užklupo prieš mėnesį – pasilenkė paimti nukritusio rašiklio ir pajuto aštrų skausmą nugaroje. Vėliau pradėjo skaudėti ir tirpti dešinė koja. Einant jis pastebimai šlubčiojo, jautė kojos silpnumą. Stuburas priminė S raidę. Kompiuterinės tomografijos tyrimas rodė dviejų tarpslankstelinių diskų juosmens srityje degeneraciją ir jų išsikišimą į nugaros smegenų ir nervų pusę, kitaip tariant – disko išvaržą. Išsikišę diskai spaudė stuburo nervus, pažeisdami jų funkcijas, taip sukeldami skausmą, silpnumą kojoje, jos jautrumo sutrikimus.

Prieš ateinant pas mane jam buvo pasiūlyta operacija…
Pasitelkus taikomosios kineziologijos diagnostikos metodą – manualinį raumenų testavimą, – bei atlikus neurologinę apžiūrą nustatyta diagnozė pasitvirtino. Be to, buvo aptiktas pilvo raumenų tonuso silpnumas, dėl ko pilvas atsikišo į priekį, o juosmeninė stuburo dalis „paskui pilvą“ išsilenkė į priekį, taip papildomai apkraunant stuburą, tame tarpe ir tarpslankstelinius diskus.

Lenkiantis į priekį, atramą stuburui yra geras pilvo raumenų tonusas. Jei raumenys silpni, stuburas išsilenkia stipriau, sudarydamas papildomą krūvį tarpslanksteliniams diskams. Būtent šis mechanizmas suveikė minėtam pacientui lenkiantis pakelti rašiklio: silpnas diskas neatlaikė ir išsprūdo, lyg arbūzo sėkla tarp pirštų. Taip susidarė išvarža.

Toliau, manualinio raumenų testavimo pagalba nustačiau pilvo raumenų silpnumo priežastį – dvylikapirštės žarnos spazmus, kuriuos, kaip išsiaiškinau vėliau, sukėlė ilgalaikis protinis bei psichoemocinis persitempimas. Tolimesnė diagnostika padėjo išsiaiškinti, kad disko išvarža nėra labai stipriai užspaudusi nugaros smegenų nervo, o tai reiškia, kad galėsiu padėti pacientui išvengti operacijos..

Kadangi bet koks tiesioginis fizinis stuburo juosmeninės dalies poveikis buvo pavojingas, nes galėjo dar stipriau paveikti užspaustą nervą, pasirinkau kitą taktiką. Pirmiausia, eterinių aliejų ir akupunktūros pagalba sumažinau psichoemocinę įtampą. Vėliau, masažo pagalba pašalinau spazmus plonajame žarnyne. Tai akivaizdžiai sustiprino pilvo raumenų tonusą ir sumažino stuburo išsilenkimą, kitaip tariant, – atsirado patikimas „raumeninis korsetas“.

Specialių technikų pagalba veikiant kaukolės, dubens, galūnių kaulus bei stuburą, man pavyko sumažinti ir nervų šaknelių kompresiją. Šio paciento gydymui prireikė 8 manualinės korekcijos ir 10 akupunktūros seansų. Skausmas ir nugaros smegenų nervo pažeidimo simptomai sumažėjo 90 proc. Krizė praėjo, o toliau, siekiant pilno atraminio-judamojo aparato atsistatymo, pacientui buvo rekomenduota mano sudaryta specialių pratimų sistema.


 

Viskas gerai, kas gerai baigiasi. Tačiau dažnai būna ir taip, kad pacientas pagalbos kreipiasi tik tuomet, kai skausmo jau nebegali kęsti. Gydymas tokiu atveju stipriai užsitęsia ir komplikuojasi, nes gydyti reikia jau ne tik ligą, bet ir jos pasekmes.

Jei kiekvienas į periodiškai atsirandantį nugaros skausmą reaguotų atsakingai ir, nelaukdamas kol šis „pats praeis“, kreiptųsi į specialistą vos atsiradus pirmiesiems ligos požymiams, gydymas būtų greitesnis, paprastesnis, nekiltų komplikacijų pavojus.
Šiam pacientui viskas baigėsi gerai, jis išvengė operacijos. Bet reikia nepamiršti, kad disko išvarža gali sukelti ir tokias rimtas komplikacijas kaip raumenų paralyžius, šlapimo nelaikymas ar kitų svarbių funkcijų sutrikimas.

Ir pabaigai norėčiau patarti: nelaukite kritinės situacijos. Ne veltui kinų išmintis sako: „Gydyti ligą tada, kai pažeisti audiniai, yra tas pats, kas pradėti kasti šulinį, kai esi ištroškęs arba kalti ginklą tuomet, kai priešas jau apgulęs tvirtovę“.

Tarpslankstelinis stuburo diskas – kas tai?

Žmogaus stuburas turi būti pakankamai judrus tam, kad kūnas laisvai galėtų atlikti įvairius judesius, tuo pačiu išlaikydamas stabilumą ir neleisdamas pažeisti išilgai stuburo kanalu einančių nugaros smegenų. Šioms, atrodytų, nesuderinamoms funkcijoms atlikti gamta nusprendė stuburo slankstelius sujungti lanksčiu, bet kartu ir tvirtu dariniu – tarpslanksteliniu disku. Tai -iš elastingo jungiamojo audinio sudarytas ir stuburo slankstelius tarpusavyje tvirtai jungiantis skaidulinis diskas, ir jo centre esanti, judrumą bei amortizaciją judant ar spaudžiant užtikrinanti drebutinė medžiaga – minkštiminis branduolys.

Kokie patologiniai pokyčiai vyksta tarpslankstelinio disko srityje ir kaip šie pokyčiai susiję?

Negatyvūs tarpslankstelinio disko pokyčiai susiję su prarasta minkštiminio branduolio savybe sulaikyti vandenį. Tam didelę reikšmę turi stuburo judrumo sutrikimas, bendra organizmo intoksikacija, nes kai organizme daug toksinų, kraujas bei limfa sutirštėja ir užsistovi paslankių stuburo segmentų srityje. Tai sutrikdo kraujo, limfos, tarpląstelinio skysčio cirkuliaciją ir tuo pačiu medžiagų apykaitą diske. Dėl suprastėjusios disko mitybos mažėja jo elastingumas, tamprumas, silpnėja amortizacinės savybės, paspartėja audinių senėjimo ir susidėvėjimo procesai. Audiniai šiose srityje tampa jautrūs pažeidimams bei mikrotraumoms net įprasto fizinio krūvio metu. Mikrotraumos vietoje formuojasi nedidelis vietinis neinfekcinis uždegimis procesas, kurio tikslas – pašalinti pažeidimus. Tačiau uždegiminis procesas sąlygoja veninio kraujo ir limfos užsistovėjimą uždegimo vietoje, o tai sukelia tos vietos tinimą ir skausmą bei sutrikdo tarpslankstelinio disko mitybą. Patologinis ratas užsidaro….

 

Eduardas Lakštauskas
Gydytojas neurologas, sertifikuotas manualinės terapijos ir osteopatijos specialistas, akupunktūros specialistas.

Atsiprašome, komentarai išjungti šitame puslapiyje