STUBURO IŠVARŽA. PIRMOJI PAGALBA

2015-12-14 17:34 autorius Kategorija Sveikata Temos: , , ,
Tarpslankstelinė disko išvarža (Hernia disci intervertebralis, lot)  – tai organų ar jų dalių išsiveržimas (išsigaubimas) pro tam tikros organizmo sienelės defektą.

KAS YRA STUBURO TARPSLANKSTELINIS DISKAS?

 

 Žmogaus stuburas turi būti pakankamai judrus, kad kūnas galėtų įvairiai judėti, ir kartu būti stabilus bei tvirtas, nes per vidinį stuburo kanalą eina nugaros smegenys. Kad būtų tenkinamos šios, atrodytų prieštaringos, funkcijos, gamta „sugalvojo“ sujungti stuburo slankstelius judriu, bet labai tvirtu dariniu – tarpslanksteliniu disku.
Šį diską sudaro skaidulinis fibrozinis žiedas periferijoje, juosiantis centre esantį darinį, vadinamą drebutiniu branduoliu. Fibrozinis žiedas sudarytas iš tvirtų, bet kartu elastingų jungiamojo audinio skaidulų. Jis tvirtai jungia vieną šalia kito esančius slankstelių kūnus, o drebutinis branduolys užtikrina paslankumą ir susilpnina smūgio poveikį, atliekant judesius bei šuoliukus.

NEIGIAMI POKYČIAI TARPSLANKSTELINIAME DISKE

Neigiami pokyčiai tarpslanksteliniame diske susiję su minkštojo audinio sugebėjimo išlaikyti drėgmę (vandenį) sutrikimu. Tai sumažina elastingumą, disko tamprumą, sugebėjimą silpninti smūgio poveikį ir priartina disko senėjimo procesus. Šie pakitimai vyksta todėl, kad sutrinka tarpslankstelinio disko medžiagų apykaitos procesai bei mityba. Tarpslankstelinio disko medžiagų apykaitos procesų sutrikimas tiesiogiai susijęs su skysčių apykaita (kraujo, limfos, tarpląstelinio skysčio) judamajame ir atramos segmente (JAS).

 

Šis segmentas – tai du slanksteliai, tarpusavyje sujungti tarpslanksteliniu disku, tarpslanksteliniais sąnariais, raiščiais ir raumenimis, sudarančiais vientisą funkcinį judamąjį darinį. JAS medžiagų apykaitos procesų sutrikimui turi įtakos tokie veiksniai, kaip:
  • segmento judrumo sutrikimas,
  • per didelė netinkama apkrova šio segmento elementams,
  • kenksmingų fizinių ir cheminių veiksnių poveikis,
  • uždegimas,
  • bendra organizmo intoksikacija.

Kai organizme daug toksinių medžiagų, kraujas ir limfa tirštėja ir užsibūna JAS, sutrinka normali skysčių apykaita. Tai skatina disko ir kremzlių mitybos sutrikimą, jų priešlaikinį senėjimą bei susidėvėjimą. JAS audiniai tampa pažeidžiami, gali atsirasti mikrotraumų, net esant įprastam fiziniam krūviui. Segmento srityje, kaip atsakas į pažeidimą, kyla vietinis neinfekcinis uždegiminis procesas, kurio tikslas – pašalinti pažeidimą. Bet pats uždegimas sukelia veninio kraujo bei limfos sąstingį, atsiranda paburkimas ir audinių, esančių aplink pažeistą segmentą, skausmas. Sąstingis ir ribotas JAS judėjimas pažeidžia disko maitinimą – susiformuoja patologinis ratas.


KAS YRA STUBURO TARPSLANKSTELINIO DISKO IŠVARŽA?

Dėl neigiamų procesų poveikio diskui, spaudimo, nusilpusių organizmo apsauginių reakcijų fibrozinis žiedas gali išsitempti ar netgi plyšti. Labai didelį spaudimą diskas patiria žmogui sėdint, ypač kūnui palinkus į priekį, keliant sunkumus, ypač ištiestomis rankomis, staigiai pasisukus, taip pat ilgą laiką išbuvus nepatogioje pozoje. Netekęs elastingumo diskas, patirdamas spaudimą, pradeda suktis į mažiausio pasipriešinimo pusę, o drebutinis branduolys pasislenka į išsitempusio fibrozinio žiedo pusę, sudarydamas išvaržą (disko protruziją). Sunkiais atvejais drebutinis audinys perplėšia fibrozinį žiedą ir išsiveržia į išorę (disko ekstruzija).

Rimčiausių bėdų organizmas patiria atsiradus užpakalinei ar įstrižajai disko protruzijai ar ekstruzijai. Stuburo tarpslankstelinio disko išvarža spaudžia arba tempia nugaros smegenų nervų šakneles ir sausgysles, įtempia kietąjį nugaros smegenų dangalą. Tokiu būdu ir kituose aplink esančiuose audiniuose kyla neinfekcinis (aseptinis) uždegimas, sutrinka vietinis veninio kraujo ir limfos nutekėjimas, nugaros smegenų nervų maitinimas.


DISKO IŠVARŽOS FORMAVIMOSI SIMPTOMAI

  1. Skausmas, plintantis pagal nervo eigą.
  2. Jautrumo sutrikimai: deginimas, padidėjęs ar sumažėjęs odos jautrumas tam tikrose vietose, pojūtis, tarsi po kūną ropotų skruzdėlės.
  3. Galūnių, susijusių su pažeistu nervu, silpnumas, raumenų trūkčiojimas, traukuliai.
  4. Laikysenos pokyčiai, iškrypęs stuburas.
  5. Galūnių ir stuburo judesio amplitudės apribojimai.
Dažniausiai tarpslankstelinio disko išvarža atsiranda kaklo ar juosmens dalyje. Liga vystosi dviem etapais.

Per pirmą etapą kyla skausmas kaklo arba juosmens srityje. Tai reiškia, kad prasidėjo degeneracinis – distrofinis procesas. Tarpslanksteliniame diske atsiranda įtrūkimų, sumažėja tvirtumas ir elastingumas. Šie skausmai gali netikėtai liautis.

Antras ligos etapas prasideda stipriais nuolatiniais skausmais toje vietoje bei pažeisto nervo srityje. Dažnai atsiranda tirpimas, deginimas, dilgčiojimas ten, kur yra pažeistas nervas, mažėja odos jautrumas ir raumenų, veikiamų pažeisto nervo, jėga.  Norėdamas išvengti skausmo bei atpalaiduoti užspaustą nervą kūnas išsikreipia, sumažėja stuburo ir galūnių judesių amplitudė.


 KĄ DARYTI APTIKUS TARPSLANKSTELINIO DISKO IŠVARŽOS POŽYMIUS?

 

Pajutus pirmuosius aprašytus požymius, būtina iš karto kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė, nes šie simptomai gali kilti  ir dėl kitų ligų. Pasitelkus šiuolaikinius diagnostikos metodus, galima tai padaryti pakankamai lengvai:
  • Rentgenu nustatoma stuburo būklė, bet gaunama per mažai informacijos apie stuburo diskų būklę.
  • Magnetinio rezonanso tyrimas geriau parodo minkštųjų audinių būklę: nugaros smegenų ir nervų bei tarpslankstelinių diskų būklę.
  • Kompiuterinės tomografijos tyrimų pagalba lengviau įvertinti kaulinio audinio būklę. Tačiau organizmas stipriai veikiamas spindulių.
  • Elektroneuromiografija (ENMG) įvertina nervų funkciją: kaip efektyviai nervais perduodami signalai, koks nervo atsakas į dirginimą. Deja, šio tyrimo metu fiksuojami tik stiprūs pažeidimai.

 


KĄ  DARYTI  KAI  IŠTINKA  ŪMUS  IR  STIPRUS  SKAUSMAS DĖL TARPSLANKSTELINIO  DISKO  IŠVARŽOS? ARBA  KOKIA PIRMOJI  PAGALBA  TURĖTŲ BŪTI  SUTEIKIAMA  GYDYMO  ĮSTAIGOJE

Labai svarbu nedelsiant pradėti ūmaus uždegimo gydymą bei sumažinti disko spaudimą į nervinę šaknelę.

FARMAKOLOGINĖ TERAPIJA  privalo būti skiriama ir kontroliuojama gydytojo, atsižvelgiant ne tik į visus simptomus, kontraindikacijas, galimą šalutinį poveikį, esamas ar jau persirgtas paciento ligas:

  • Priešuždegiminiai (diclofenac, arcoxia, dexamethasonum ir kt.);
  • Gerinantys mikrocirkuliaciją (euphyllinum, pentoxiphyllinum, trental,detralex ir kt.);
  • Gerinantys nervinio audinio būklę (vit B gr.- milgamma, neurorubin; vit C);
  • Sumažinantys nervinio audinio sudirgimą (gabapentinum, lyrica ir kt.);
  • Sumažinantys per didelį raumenų tonusą (mydocalm, myolastan ir kt.);
  • Sumažinantys per didelę psichinę įtampą (diazepamum, amitriptylinum ir kt.).

 

Kai pagrindine skausmo priežastimi įvardijamas audinių uždegimas ir paburkimas rekomenduojama lašelinės pagalba skirti tokį medikamentinį gydymą:

  • sol. euphyllini 2,4% -10 ml + sol. Na Cl 0,9% 250 ml i/v 2 k.dienoje,
  • sol. diazepami 10 mg -2,5 ml + sol. Na Cl 0,9% 250 ml i/v 2 k.dienoje,
  • sol. dexamethazoni 8mg – 2 ml + sol. Na Cl 0,9% 20 ml i/v ryte.

 

Pateisinamas ir vietinis hormoninių priešuždegiminių vaistų skyrimas į pažeistą sritį, kurioje stebimas didžiausias audinių uždegimas, paburkimas ir kraujo sąstovis, atsiradęs dėl disko spaudimo į nervinę šaknelę.

 

Ūmiausio patologinio proceso fazei silpstant, mažėjant skausmui ir kitiems simptomams, būtina po truputį pereiti prie individualiai parinktų reabilitacinių priemonių: šiuolaikinės manualinės terapijos, refleksoterapijos, kineziterapijos, masažo, fizioterapijos, hirudoterapijos (apie šias gydymo sritis, skaitykite žemiau).


DAR KELI PATARIMAI  ESANT ŪMAUS IR STIPRAUS SKAUSMO FAZEI

  • Ramybė. Būtina pašalinti visus faktorius, stiprinančius skausmą ir didinančius neurologinius sutrikimus. Būdami namuose judėkite tik esant būtinybei ir tokiu būdu, kuris sukelia mažiausiai skausmo, pavyzdžiui, keturpėsčia. Dažniau pasirinkite pozas, kurios ne tik neprovokuoja, bet ir mažina skausmo sindromą bei neurologinius sutrikimus.
    Dėmesio! Kiekvienam pacientui tinkančios pozos ir judėjimo būdas yra individualūs. Jei simptomai silpsta, reiškia pasirinkta poza ar judėjimo būdas tinkamas, jei simptomai aštrėja – priešingai.
  • Ūmaus skausmo fazėje rekomenduojamas lovos režimas. Jei esate priversti judėti, galite naudoti fiksuojančius korsetus, siekdami tausoti, apsaugoti uždegiminę zoną.
    Dėmesio! Naudojant fiksuojantį korsetą / įtvarą ligos simptomai neturi aštrėti!
    Fiksuojantį korsetą galima pasigaminti ir namų sąlygomis. Jums reikės sukarpyti paklodę 15 cm platumo juostomis. Juostas susiūti viena su kita, kad gautųsi ilgas medžiaginis tvarstis. Šiuo tvarsčiu ne mažiau kaip 3 kartus turi būti aprišamas juosmuo. Apjuosiant juosmenį pacientas turi būti tokioje pozoje, kuri jam mažiau skausminga, pavyzdžiui, stovint keturiomis. Priklausomai nuo to ar simptomai aštrėja, ar silpnėja Jūs galite arba suveržti, arba atlaisvinti įtvarą.

 GALIMOS REABILITACINĖS PRIEMONĖS

Tik po to, kai paties ūmiausio skausmo fazė kiek aprimsta, būtina kreiptis į gydytoją – neurologą. Idealu, jei įvertinant neurologinę būklę būtų ieškoma ne tik nervo kompresijos sindromo, bet atliekamas ir raumenų grandinių testavimas pirminėms priežastims surasti.
Gydydamas stuburo išvaržas jau ilgiau kaip 20 metų įsitikinau, kad bet kurio metodo panaudojimas turi būti pagrįstas ir kiekvienam pacientui parinktas individualiai. Profesinėje praktikoje aš naudoju unikalią kineziologinio raumenų testavimo metodiką, kurią pritaikius, 87 proc. atvejų, pavyksta pasiekti gerų rezultatų.

 

ŠIUOLAIKINĖ MANUALINĖ TERAPIJA

MANUALINIO RAUMENŲ TESTAVIMO METODAS paremtas tuo, kad kiekvienas kūno raumuo turi apspręstus ir specifinius ryšius su tam tikru stuburo slanksteliu, nervu, vidaus organu, akupunktūriniu meridianu. Jei vidaus organas ar slankstelis veikia normaliai, tai su jais susijęs raumuo stiprus. Jei organo funkcija pažeista, tai  raumuo darosi silpnas.
Testuojant raumenis galima nustatyti negalavimo priežastis bei padarinius. Tai suteikia galimybę gydyti ne tik tą vietą, kur liga progresuoja, bet ir pašalinti priežastį, dėl kurios taip nutiko. Tokia diagnostika tiksliai nustato manualinio poveikio vietą, būdą bei kryptį, taip pat individualiai nustato akupunktūrinius taškus ir kitus galimus poveikio būdus.

Deja, daugelis žmonių ir net gydytojų turi neigiamą nuostatą manualinės terapijos atžvilgiu, ypač taikant manualinę terapiją tarpslankstelinio disko išvaržos gydymui. Tam yra dvi priežastys. Pirmoji – tai nepakankamos žinios apie metodus ir šiuolaikinės manualinės terapijos galimybes. Manualinė terapija – tai nėra vien manipuliacinės technikos, kurių metu taikomas didelio greičio, mažos amplitudės judesys, lydimas garsinio fenomeno: trakštelėjimo ar pokštelėjimo.

Šiuolaikinė manualinė terapija pasižymi ypatingai gausiu technikų arsenalu, leidžiančiu ganėtinai „švelniomis“ technikomis pagerinti vidaus organų, kraujagyslių, nervų paslankumą bei padėtį, jau nekalbant apie raumenų, kaulų, sąnarių, raiščių ir sausgyslių būklę.

Antroji priežastis ta, jog manualinė terapija yra galingas instrumentas ir nesavalaikis, nekorektiškas arba netikslus jos panaudojimas gali turėti neigiamų pasekmių (beje, kaip ir bet kurio kito metodo netinkamas panaudojimas).

Tarkime tose situacijose, kai yra spaudžiamas ir įtempiamas nervas, judesys į vieną pusę gerina situaciją, o judesys į kitą pusę – situaciją dar labiau pablogina. Todėl mes prieš pritaikydami bet kokią manualinę manipuliaciją visų pirmą atliekame visą eilę testų, kad galėtume įvertinti numatomos poveikio priemonės pasekmes nerviniam ar bet kuriam kitam organizmo audiniui. Tokie testai padeda mums tiksliai parinkti techniką ir atstatomojo judesio kryptį.


 REFLEKSOTERAPIJA

Tarpslankstelinio disko išvaržoms gydyti gali būti pasitelkiama labai daug  ir įvairaus pobūdžio priemonių:
  • dirginančių priemonių – tepalų, pleistrų – naudojimas skausmo ir uždegimo vietose,
  • naudojami įvairių tipų adatiniai aplikatoriai,
  • taikoma akupunktūra ir prideginimas,
  • taikoma biopunktūra, kai į tam tikrus biologiškai aktyvius ar trigerinius taškus suleidžiami parinkti homeopatiniai vaistai.

Akupunktūra – veiksmingiausia priemonė siekiant padėti kenčiantiems nuo tarpslankstelinio disko išvaržos. Šis metodas naudojamas jau daugiau nei 6000 metų.

Akupunktūra gali būti taikoma bet kurioje susirgimo stadijoje. Šio metodo dėka suaktyvinami paties kūno resursai. Metalinės adatėlės, subestos į biologiškai aktyvius taškus, sužadina kūno savireguliacinius gebėjimus: pašalinama perteklinė raumenų įtampa, pagerėja kraujotaka, atsistato sąnarių, nervų, vidaus organų padėtis ir paslankumas. Akupunktūra stimuliuoja kūną išskirti priešuždegimines ir skausmą mažinančias medžiagas. Kiekvienam pacientui akupunktūriniai taškai turi būti parenkami individualiai.


FIZIOTERAPIJA

Ūmios fazės metu rekomenduojame taikyti magneto terapiją.
Vėliau, poūmės fazės metu, tinkama ultragarso terapija. Ultragarsas mažina skausmą, uždegimą ir tinimą, audinių spazmus, nuskausmina, pagreitina medžiagų apytaką, didina audinių rezorbciją (todėl greičiau ir geriau veikia paskirti vaistai), dėl jo poveikio kinta vietinis kūno pH, fermentinės sistemos, pagerinama kaulinio audinio konsolidacija.
Klinikoje išvystyta kombinuoto povandeninio stuburo tempimo ant nuožulnios plokštumos sistema. Šiam techniniam sprendimui suteiktas patentas Nr. 6128.
Prieš paskiriant stuburo tempimą, būtina atlikti specialius testus ir  įvertinti nervo atsaką į ištempimą bei individualiai parinkti stuburo tempimui reikalingas poveikio kryptis ir jėgas. Teisingai ir kokybiškai atlikus stuburo tempimą sumažėja spaudimas diske ir paties disko spaudimas į nervinę šaknelę, suaktyvėja medžiagų apykaita, atsistato disko aukštis.

KINEZITERAPIJA

Paprastai skiriami standartiniai pratimai visiems kenčiantiems, pavyzdžiui, juosmens skausmus dėl stuburo disko išvaržos. Dar vienas rinkinys tiems, kurių išvarža kaklo srityje ir t.t. Tokių standartinių pratimų skyrimas dažniausiai nėra pateisinamas.

Atliekant judesius juda ne tik raumenys ir kaulai, tačiau ir patys nervai taip pat dalyvauja judėjime. Tad vieni judesiai gali atlaisvinti užspaustus nervus ir jiems lieka daugiau erdvės judėti, kiti – priešingai gali situaciją pabloginti.

Prieš sudarydami kineziterapijos programą mes testuojame kaip konkretūs pratimai veikia pažeistą nervinį audinį. Tuomet, vadovaudamiesi autorine klinikos kineziterapijos sistema, visą programą suskirstome į tris etapus:

  • Pirmojo etapo metu pacientas yra mokinamas atlikti tam tikrus pratimus, kurie mažina raumenų įtampą, intraertminius spazmus bei koreguoja kvėpavimo stereotipą.
  • Antrojo etapo metu mokiname judesių, kurie padeda atlaisvinti užspaustus nervus ir pagerina nervinio audinio paslankumą.
  • Ir tik trečiojo etapo metu skiriami pratimai, kurie gerina sąnarių, raumenų, raiščių būklę, jų elastingumą, jėgą ir ištvermę.

MASAŽAS

Jei Jums diagnozuota tarpslankstelinio disko išvarža (TDI) –  Jums gali būti skiriamas tik labai specifinis masažas ir tik po to, kai atlikta manualinė bei neurologinė apžiūra. Įvertinus patologinio proceso stadiją bei specifiką, masažas gali būti skiriamas kaip gydymo dalis, būtinai nurodant konkrečias vietas bei poveikio audiniams būdus.

Jei masažo metu per daug stipriai atpalaiduojamas arba aktyvuojamas miotoninis raumenų aktyvumas – gali kilti neigiamų pasekmių. Masažo paskirtis – formuoti lokalias miofiksacijas  pažeisto disko zonoje, tai yra, taip veikti raumenis, kad atsirastų lokalių raumenų stabilumas, šalinantis tempiantį ar spaudžiantį poveikį nerviniam audiniui. Jei po masažo sustiprėja nervo sudirginimo simptomai (skausmas, jautrumo sutrikimai), reikėtų tokio masažo atsisakyti. Mūsų klinikoje sukurtos ir ištestuotos specifinės masažo metodikos, padedančios pasiekti aukščiau minėtų tikslų.


HIRUDOTERAPIJA

Tai gydymas dėlėmis. Dėlė dažniausiai prisisiurbia prie tos kūno vietos, kurioje yra didžiausias kraujo sąstovis. Prisisiurbdama dėlė išskiria specifinę medžiagą – hirudiną, kuris neleidžia kraujui sukrešėti. Toks gydymas padeda pagerinti kraujo mikrocirkuliaciją (kraujo tekėjimą mažiausiomis kraujagyslėmis ir kapiliarais), sumažinamas audinių uždegimas ir paburkimas, sumažėja nervo spaudimas, pagerėja nervo maitinimas. Deja, šiuo metu mūsų klinikoje hirudoterapija neatliekama.

Paprastai po 3–4 savaičių tikslingo ir teisingo gydymo, skausmai praeina. Tačiau po to būtina dar bent mėnesį vengti sunkaus papildomo fizinio krūvio, staigių judesių, nepatogių pozų, ilgai nesėdėti. Pasibaigus sunkiam ligos etapui, būtina daryti specialius gydomuosius pratimus (kineziterapija, kineziologinė kineziterapija), grąžinančius atramos ir judėjimo sistemai judrumą bei stabilumą, gerinančius įtemptų audinių kraujotaką bei elastingumą.
Įvairių gydymo metodų naudojimą, derinimą, seką turi nustatyti ir stebėti gydytojas kiekvienam pacientui individualiai.
Žmogaus organizmas turi didžiulius gebėjimo susireguliuoti ir atsistatyti išteklius. Būtina teisingai ir tiksliai stimuliuoti šiuos procesus, veikti jų vystymąsi. Žinoma, neoperacinis tarpslankstelinio disko išvaržos gydymas reikalauja daug laiko bei kantrybės, nes skausmas, sergant šia liga, dažnai yra labai stiprus ir kankinantis. Nuolatinis skausmas ir ribotas judrumas neigiamai veikia psichologinę paciento, jo šeimos narių būklę.
Eduardas Lakštauskas
Gydytojas neurologas, sertifikuotas manualinės terapijos ir osteopatijos specialistas, akupunktūros specialistas.

Atsiprašome, komentarai išjungti šitame puslapiyje