Straipsniai

Stuburo disko išvarža

Audronė Jurgaitienė, neurobiologė

Žmogaus kūnas - tarsi simfonija su begale persipinančių temų, atliekamų partijų, kur svarbus kiekvienas garsas, kiekvienas forte ir piano. Šiuo požiūriu remiasi taikomoji kineziologija, greitai populiarėjanti alternatyvios medicinos sritis. Pasidomėkime kaip remiantis esminėmis šios alternatyviosios medicinos krypties metodikomis gydoma stuburo disko išvarža.

Nustatyta, kad maždaug 80 procentų Žemės gyventojų bent vieną kartą gyvenime jautė nugaros skausmą, kuris privertė nutraukti darbą ir sutrikdė normalią dienotvarkę. Tai pagrindinė žmonių, iki 45 metų amžiaus, neįgalumo priežastis. Pastaruoju metu nugaros ligos „jaunėja" - jomis serga vis daugiau jaunų žmonių.

Tarpslankstelinis diskas - kas tai?
Žmogaus stuburas yra pakankamai judrus, juk kūnas turi laisvai atlikti įvairius judesius, o kartu išlaikyti stabilumą ir neleisti pažeisti išilgai stuburo kanalu einančių nugaros smegenų. Šioms, atrodo nesuderinamoms, funkcijoms atlikti gamta „nusprendė" stuburo slankstelius sujungti lanksčiu, bet kartu tvirtu dariniu - tarpslanksteliniu disku. Jis sudarytas iš tvirto skaidulinio disko ir jo centre esančios, judrumą ir amortizaciją užtikrinančios drebutinės medžiagos - minkštiminio branduolio.

Kas yra stuburo disko išvarža?
Dėl pernelyg didelio krūvio, organizmo apsauginių reakcijų susilnėjimo ar kitų ardančių procesų skaidulinis diskas gali išsitempti ar netgi trūkti, o minštiminis branduolys gali pasislinkti į išsitempusią ar trūkusią pusę ir sudaryti išsipūtimą - išvaržą. Sudėtingesniais atvejais branduolys išsiveržia pro skaidulinį žiedą, prispausdamas nugaros smegenų dangalą, nervų šakneles ir sukeldamas uždegimą, patinimą, sutrikdydamas kraujotaką. Dažniausiai disko išvarža atsiranda kaklo ar juosmens dalyje ir pasireiškia stipriais, nuolatiniais skausmais toje vietoje bei pažeisto nervo įnervuojamose srityse. Norėdamas išvengti skausmo ir atpalaiduoti užspaustą nervą, kūnas išsikreipia, sumažėja stuburo bei galūnių judesių amplitudė.

Operuoti ar gydyti be operacijos?
Disko išvaržos gydymas yra sudėtingas. Jis visų pirma reikalauja paties paciento pastangų keičiant gyvenimo būdą, įpročius, skiriant laiko specialiai mankštai - kineziterapijai. Specialūs pratimai, masažas turi būti atliekami nuosekliai ir sistemingai. Tik tokiu atveju galima tikėtis pažeistų funkcijų normalizavimo, bus skatinami regeneraciniai procesai organizme bei užkertamas kelias įvairioms komplikacijoms.
Atsiradus ar paūmėjus skausmui skiriami nesteroidiniai vaistai nuo užegimo, B grupės vitaminai, analgetikai, trankviliantai, raumenų relaksantai.
Dažnai išvaržą siūloma operuoti, neretai net ir tuomet, kai tai nėra vienintelė išeitis. Chirurginis gydymas turi būti skiriamas labai apgalvotai, nes bet kokia chirurginė intervencija organizmą veikia traumuojančiai, be to, yra didelė pooperacinių komplikacijų tikimybė. Jei po operacijos išvarža atsiranda pakartotinai, gydymas tampa dar sudėtingesnis, neretai reikalinga antra operacija, skausmas tampa chronišku.
Operacijos tikslas - pašalinti išsikišusią disko išvaržą ir išlaisvinti užspaustus nugaros stuburo smegenis bei nuo jų einančius nervus. Operacija yra būtina atsiradus progresuojančiam galūnių silpnumui ir nejautrumui, šlapimo pūslės, žarnyno funkcijų ar kitų vidaus organų veiklos sutrikimams, esant stipriems nervų šaknelių skausmams, kitais ypatingais atvejais.
Turėdamas ilgametę šių negalavimų gydymo patirtį gydytojas Eduardas Lakštauskas yra įsitikinęs, kad daugeliu atvejų operacinio gydymo galima išvengti. Jis išvaržą, kaip ir bet kurią kitą kūno problemą, vertina sąsajoje su kitomis organizmo sistemomis, ieško šios problemos „siūlo galo" - įsigilina į patologinio proceso pobūdį, priežastį, adaptacines_kompensacines organizmo galimybes, ligonio fizinį išsivystymą, amžių, profesiją Jis yra sukūręs metodiką, kurios pagalba jau daug metų gydo stuburo disko išvaržą (išgydyta 87 % visų atvejų). Ši metodika remiasi žmogaus kūno savireguliacijos bei atsistatymo gebėjimais, kryptingu fiziologinių mechanizmų bei procesų stimuliavimu.

Skausmas dėl spazmų
Štai viena iš daugelio kineziologo pacientų ligos istorijų:
Jis vos atėjo į konsultaciją. Gydytojui pasiūlius atsisėsti atsisakė. Nuolatinis juosmens ir dešinės kojos skausmas jį kankino tiek sėdint, tiek vaikštant, tiek ir gulint. „Daktare, dar prieš mėnesį aš buvau sveikas ir energingas, kūriau ateities planus. O dabar panašus į griuveną. Skausmas ir nepilnavertiškas gyvenimas mane išvargino.." Jo balse jautėsi psichologinė įtampa. Liga jį užklupo prieš mėnesį - pasilenkė paimti nukritusio rašiklio ir pajuto aštrų skausmą nugaroje. Vėliau pradėjo skaudėti ir tirpti dešinė koja. Eidamas jis pastebimai šlubčiojo, jautė kojos silpnumą. Stuburas priminė S raidę. Kompiuterinės tomografijos tyrimas rodė dviejų tarpslankstelinių diskų juosmens srityje ir tarpslankstelinio disko išsikišimą į nugaros smegenų ir nugaros nervų pusę, kitaip tariant - disko išvaržą. Prieš ateinant pas mane jam buvo pasiūlyta operacija. Atlikus neurologinę apžiūrą ir pasitelkus taikomosios kineziologijos diagnostikos metodą - manualinį raumenų testavimą nustatyta diagnozė pasitvirtino. Be to buvo aptiktas pilvo raumenų tonuso silpnumas, todėl pilvas atsikišo, o juosmeninė stuburo dalis „paskui pilvą" išsilenkė į priekį, papildomai apkraunant stuburą ir, pirmiausia, tarpslankstelinius diskus.
Toliau gydytojas Eduardas Lakštauskas naudodamas manualinio raumenų testavimo metodiką nustatė pilvo raumenų silpnumo priežastį - dvylikapirštės žarnos spazmus, kuriuos sukėlė ilgalaikis psichoemocinis persitempimas. Tolimesnė diagnostika padėjo išsiaiškinti, kad disko išvarža nugaros smegenų nervą spaudžia nelabai stipriai, o tai reiškė, kad padėti pacientui išvengti operacijos galima.
Bet koks tiesioginis fizinis poveikis stuburo juosmeninės dalies srityje buvo pavojingas, nes tai galėjo dar stipriau užspausti nervą, tad kineziologas pasirinko kitą taktiką. Pirmiausia, naudodamas eterinius aliejus ir akupuktūrą jis sumažino psichoemocinę įtampą. Vėliau specialaus masažo pagalba pašalino plonojo žarnyno spazmus. Tai akivaizdžiai sustiprino pilvo raumenų tonusą ir sumažino stuburo išsilenkimą, kitaip tariant, sudarė patikimą raumeninį „korsetą". Vėliau, pasitelkus specialias technikas, pavyko sumažinti nervų šaknelių kompresiją. Po mėnesio intensyvios terapijos mes su pacientu atsisveikinome - krizė praėjo. Jis, be abejonės, nenulėkė tiesiai į krepšinio aikštelę ar šokių salę, tačiau jau galėjo pilnavertiškai įsilieti į dienos ritmą. Dabar jis reguliariai atlieka specialius pratimus, lankosi pas masažistą, taip galėdamas išvengti panašių krizių.

Ligos pasekmės
Atsitinka ir taip, kad pacientas pagalbos kreipiasi tik tuomet, kai jau skausmo nebegali kęsti. Tokiu atveju gydymas užsitęsia, net komplikuojasi, nes gydyti reikia ne tik ligą, bet ir jos pasekmes. Jei kiekvienas į periodiškai atsirandantį nugaros skausmą reaguotų atsakingai, nelaukdamas kol „praeis" ir kreiptusi į specialistą laiku, gydymas būtų greitesnis, paprastesnis ir nekiltų komplikacijų pavojaus.
„Disko išvarža gali sukelti tokias rimtas komplikacijas kaip raumenų paralyžius, šlapimo nelaikymas ar kitų funkcijų sutrikimai. Šiam pacientui viskas baigėsi gerai - jis išvengė operacijos. Bet reikia nepamiršti, kad pati išvarža niekur nedingo, buvo pašalintas skausmas. Norint išvengti panašių situacijų bus reikalinga pastovi terapija - mankšta, masažai." - perspėja gydytojas Eduardas.
Testuojant raumenis galima nustatyti negalavimo priežastis ir pasekmes, ir gydyti ne tik tą vietą, kur ji pasireiškė, bet pašalinti ir priežastį, dėl kurios taip atsitiko. Tokia diagnostika leidžia gydymą skirti individualiai, atsižvelgiant į daugelį paciento biologinių savybių.
Taikomosios kineziologijos specialistas žmogaus kūne pirmiausia įžvelgia puikiai suderintą organizmo orkestrą: kaip čiurlena kraujas, spragsi nerviniai impulsai, gaudžia smegenys, gieda jausmai. Ir tegu ligos šio skambėjimo netrikdo!

Nugaros skausmas - pagrindinė žmonių, iki 45 metų amžiaus, neįgalumo priežastis.

Gydyti ligą tada, kai pažeisti audiniai, yra tas pats, kaip kalti ginklą tuo metu, kai priešas jau apgulęs tvirtovę."
Kinų išmintis

 

2008 © Lakštausko klinika