Kraniosakralinė terapija

2015-10-15 23:26 autorius Kategorija Sveikata Temos: , ,

Kranosakralinę sistemą atrado JAV osteopatas Viljamas Garneris Sazerlendas (1828- 1954), osteopatijos įkūrėjo E.T. Still‘o (1828-1954) mokinys. Sazerlendas klasikinės biomechaninės osteopatijos principus pritaikė kaukolės siūlėms. Kadangi nelūžusią kaukolę galima padalyti siūlėmis, jis priėjo prie išvados, kad per siūles kaukolės kaulai gali judėti. Jis aprašė tarpusavio priklausomybę ir nusakė pagrindines terapijos padėtis, šią sistemą pavadinęs kranialine osteopatija. Vėliau, dėl glaudaus kaukolės (cranium) ir kryžmens (sacrum) ryšio, sistemą imta vadinti kranosakraline osteopatija.

Tyrinėdamas Sazerlendas aptiko, kad kaukolė sistemiškai išsiplečia ir susitraukia. Jis pirmasis ėmė vartoti kranosakralinio ritmo arba pirminio kvėpavimo mechanizmo sąvoką, kai kaukolės apimtis per minutę cikliškai padidėja arba sumažėja. Jo manymu, toks kaulų judėjimas priklauso nuo stuburo smegenų skysčio, kuris savo ruožtu priklauso nuo ritmiško smegenų susitraukimo.
Šiais laikais įtikinamiausia kranosakralinio ritmo teorija laikoma ciklinė stuburo smegenų skysčio spūdžio pokyčių teorija. Jos autorius yra JAV osteopatas Džonas Apledžeris. Jis atkreipė dėmesį į jungiamojo audinio arba fascijos ir kranosakralinio ritmo ryšio svarbą. Kranosakraliniam ryšiui būdingos fazės,  dažnis, amplitudė ir simetrija, visa tai per jungiamąjį audinį perduodama kiekvienai kūno struktūrai, tarp jų ir vidaus organams. Kvėpuojanti gėlelė – taip galima būtų vaizdžiai pavadinti kaukolės kaulų judėjimą.
Jie tarsi gėlės žiedlapiai natūraliai tai išsiskleidžia, tai susiglaudžia. Atrodo, tarsi kaukolės kaulai kvėpuotų. Šie judesiai glaudžiai susiję su likvoro (kaulų smegenų skysčio, drėkinančio galvos ir stuburo smegenis) gamyba. Vaizdžiai tariant, visas organizmas kvėpuoja kranosakraliniu ritmu. Kadangi judėjimas vyksta pačiame audinyje, akimis tai nematoma, bet puikiai apčiuopiama pirštais.
Kaukolė, stuburas ir kryžmuo veikia išvien. Šis mechanizmas nuolat ritmiškai juda. Netaisyklinga kryžmens ar stuburgalio padėtis gali „susukti“ nugaros – smegenų apvalkalą iki pat galvos. Taigi, stuburgalio traumos arba „nevienodo ilgio“ kojos gali sukelti galvos skausmus, o galvos smegenų trauma arba netinkamas stomatologinis gydymas gali paveikti stovėseną, skatinti formuotis skoliozę ar susidaryti tarpslankstelinio disko išvaržą. Smegenų judėjimas ir metabolizmas, likvoro fliuktuacija, vidinių membranų įtempimo pokyčiai, kaukolės kaulų ir kryžmens judesiai sudaro vieningą kranosakralinę sistemą. Mūsų organizmą galima būtų palyginti su fortepijonu, kuris, metams bėgant, dėl netinkamo naudojimo išsiderina. Organizmą, kaip ir fortepijoną,  galima iš naujo suderinti pasitelkus kranosakralinės technikos būdus.

Kadangi šie būdai labai subtilūs, pacientai paprastai nepatiria jokio diskomforto. Čia nėra jokių grubių judesių, stuburo trakštelėjimų ar skausmo. Iš šalies gali atrodyti, kad gydoma rankomis liečiant galvą ar kitas kūno vietas. Iš tikrųjų gydytojas dirba labai susikaupęs: jis atlieka minkštus ir subtilius, akiai nematomus judesius pačiame audinyje, o šie galinga banga pasklinda visame kūne.

Pagrindinis kranosakralinės terapijos gydymo būdas vadinamas anfoldingu – labai apkrauto audinio skatinimu judėti mažiausiai apkrauta kryptimi. Gydytojas ištiria kranosakralinį ritmą ir suderina vidinį savo ir paciento kūnų rezonansą. Tuo metu pacientas jaučiasi esąs patikimose rankose, pamiršta rūpesčius, baimes, atsipalaiduoja, nurimsta, o dažnai ir užsnūsta. Tai geras požymis! Gydytojui svarbiausia pasirinkti tinkamą gydymo būdą. Gydymo procesui vadovauja ne gydytojas, o paciento kūnas, nes tik jis, o ne gydytojas ir net ne pacientas, gali daugiausia apie save pasakyti.

Sumažinus įtampą, audinys atsipalaiduoja, raumenys, fascijos, sąnariai, kaulai ir organai vėl ima fiziologiškai funkcionuoti. Ritmo niekas nebestabdo, jis gali lengvai sklisti kūnu. Toks veiksmas, kai atsikratoma disfunkcijos, vadinamas „relize“ (išlaisvinimu). Nederėtų tikėtis momentinio rezultato: paprastai gerėjama laipsniškai. Tačiau jau po pirmojo karto kranosakralinė sistema ima veikti nustatytu ritmu, o pacientas jaučia palengvėjimą, jo judesiai laisvesni. Iš to galime daryti išvadą, kad organizmas pasirengęs veikti. Kranosakralinės terapijos seansas trunka nuo 30 iki 60 minučių.
Kranosakralinė terapija yra profilaktinė gydymo priemonė, papildanti natūraliuosius sveikimo procesus, be to, ji stiprina organizmo gebėjimą priešintis ligoms, gerina emocinę ir psichologinę paciento būklę bei centrinės nervų sistemos funkcionavimą.
Ši terapija taikoma labai plačiai, – kai reikia pašalinti skausmus ir disfunkciją, tarp jų: nerimą, depresiją, galvos skausmus, migreną, nemigą, nuovargį, vidinės ausies infekciją, kaukolės smegenų nervų funkcionavimo pažeidimus, chroniškus aštrius kaklo ir nugaros skausmus, tarpslankstelinio disko išvaržas, neuropatijas ir neuralgijas, motorinės koordinacijos sutrikimus, potraumines būsenas, kolitus, virškinimo sutrikimus, centrinės nervų sistemos bei judėjimo ir motorinės koordinacijos sutrikimus, galvos ir stuburo smegenų traumas, gimdymo traumas, skoliozę, infantilumą, vaiko negebėjimą mokytis, hiperaktyvumą, chronišką nuovargį, emocinę įtampą ir dėl didelės įvairių rūšių įtampos kilusias problemas, nervų – kraujagyslių ir imuninius sutrikimus, pooperacinius stresus.

Pastaraisiais metais  kranosakralinės technikos būdus sėkmingai taiko ortodontai ir estetinė medicina. Taikant šiuos būdus galima neutralizuoti arba bent sumažinti silpninantį streso poveikį,  centrinei nervų sistemai sudarius tinkamas poilsio ir atsistatymo sąlygas.
Tai ne panacėja, bet mokslinis metodas!
Kranosakralinė terapija gali daug, bet ne viską. Pasiekiama gerų rezultatų gydant sudėtingus ligų atvejus. Ją taikant,  reikia mažiau medikamentų, o kartais galima jų ir visiškai atsisakyti, be to, pacientas nepatiria nė mažiausio diskomforto, ši terapija nesukelia komplikacijų.

Prasidėjo trečiasis tūkstantmetis, tad ir gydyti reikia naujoviškai.

2009 © Lakštausko klinika

Eduardas Lakštauskas
Gydytojas neurologas, sertifikuotas manualinės terapijos ir osteopatijos specialistas, akupunktūros specialistas.

Atsiprašome, komentarai išjungti šitame puslapiyje